Rusko přijalo zákon o organické produkci a chce se stát světovým hráčem na poli biopotravin

InfoZprávyZahraničí vloženo: 08. 08. 2018


7.8.2018 - Rada federace (horní komora Federálního shromáždění RF) dne 28. července 2018 schválila zákon „O organické produkci a změnách v některých legislativních aktech Ruské federace“. Uvedený zákon musí ještě podepsat prezident a poté by měl vstoupit v platnost od 1. ledna 2020. (Pozn. Rusko používá výraz „organický“- z anglického „organic agriculture“, v ČR je častěji používán výraz „ekologický“ či „bio“.)

Jedná se o dlouho očekáváný zákon (připravován od roku 2012), který má za cíl stanovit podmínky pro výrobu, skladování, označování, transport a prodej organických potravin a produktů zemědělství. Zákon se netýká kosmetiky, léků, produktů myslivosti a rybolovu (produktů z chovu ryb ano). Ačkoliv se již řadu let na trhu objevují ruské potraviny a další produkty, které často nesou označení bio/organické/ekologické atp., legislativně toto odvětví v Rusku až doposud nebylo zákonem regulováno a uvedená označení sloužila především jako marketingový trik výrobců. Jen někteří ruští výrobci získávali certifikaci „bio“ v USA či EU.

Zákon předpokládá, že certifikáty o organické produkci budou vydávat speciální certifikační úřady za předpokladu splnění všech zákonem stanovených podmínek. Po získání certifikátu bude možné používat v označení produktu slovo „organický“ a související grafické logo, které je zatím ve stádiu rozpracování.

Výrobci organických potravin se budou moci dobrovolně registrovat v „Jednotném státním registru organických producentů“. Ten bude obsahovat základní údaje o výrobci/zemědělci (jméno, IČO, právní forma, předmět činnosti, druhy produktů, datum zahájení/přerušení činnosti atd.). Registr s údaji bude veřejně a bezplatně dostupný na internetu.

Regulace organického zemědělství podle evropských standardů souvisí především s motivací budoucího exportu ruských potravin do Evropy a dalších vyspělých zemí, kde po tomto segmentu zboží narůstá poptávka. Ruská certifikace automatický přístup na evropský trh organických potravin přístup nezajistí, ale měla by pomoci při vzájemném uznávání shody.

Za posledních 15 let se světový trh organických potravin zpětinásobil (z 18 na 82 mld. USD) a ekologické potraviny aktuálně tvoří asi 10 % všech potravin. Podle expertů by světový trh organických potravin v roce 2022 měl přesáhnout 200 mld. USD. Rusko zaujímá pouze 0,2 % světového trhu a vidí obrovský potenciál v rozšíření své produkce. Podle hodnocení Ministerstva zemědělství RF má Rusko asi 10 mil. ha půdy, na které se nikdy nebo dlouhodobě nepoužívaly hnojiva a je příhodná pro organické zemědělství. Ruský premiér D. Medvěděv odhaduje, že by Rusko mohlo zaujmout 10 – 25 % světového trhu organických potravin.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz