Školkaři v červnu zamířili do Holandska (Odborná exkurze pořádána Svazem školkařů České republiky).

InfoZprávyZemědělstvíRostlinná výroba vloženo: 20. 09. 2022


V termínu 20.6 – 24.6.2022 proběhla odborná exkurze, která zavedla zájemce z řad Svazu školkařů České republiky do Nizozemí. Hlavním cílem návštěvy byly školkařské podniky různého zaměření a květinová výstava Floriade EXPO 2022 v Almere. Exkurze probíhala dle časového plánu a programu. 

V rámci prvního dne školkaři navštívili rodinnou firmu Piet Vergeld, která se zaměřuje na produkci mnoha druhů dřevin pěstovaných jak v kontejnerech, tak ve volné půdě a i v systému pot-in-pot se zaměřením zejména na rod Cornus, Magnolia, Acer palmatum, Pinus, Ginkgo a Taxodium, u kterých uvedli na trh nové kultivary. Zajímavá byla ukázka stroje na odplevelování za pomoci tlaku vzduchu. Jako další byla na řadě školka Eurotree Boomkwekerijen hospodařící přibližně na 150 hektarech půdy, z čeho 5 ha plochy připadá na kontejnerovou produkci. Zaměřují se především na pěstování konifer, ale nabízí i širokou škálu keřů a tvarovaných dřevin. Závěr prvního dne patřil prohlídce školek Volentis. Jde o rodinný podnik, který využívá při své produkci nejmodernější technologie, jako je například automatické navádění mechanizačních prostředků pomocí GPS a podílí se na vývoji nových inovací ve školkařské produkci. Školka se podílí na mnoha inovativních projektech, kam můžeme zařadit například pěstování dřevin v Airpot-U systému, nebo robotizaci přesazování stromů, regulací plevele pomocí nízko objemových postřikových systémů, které jsou umístěny na čtyřkolkách.


Druhý den navštívili účastníci školku Boereboom, která se zaměřuje na množení okrasných rostlin řízkováním a tkáňovými kulturami. V jejím sortimentu najdete nové kultivary nebo druhy, které se in vivo obtížně množí. Jako jedna z prvních společností začala zakořeňovat řízky bez použití denního světla s využitím LED osvětlení. Další na programu druhého dne byla školka Huverba, která hospodaří na 140 ha půdy. Do jejího portfolia spadá jak produkce dřevin ve volné půdě, tak i v kontejnerech. Školka nabízí koncept „Vše v jednom“, to znamená, že je schopna plně zkompletovat vaši objednávku a odeslat v požadovaném termínu na požadované místo. Školka se prezentuje jako ekologická a jejich cílem je být co nejvíce CO2 neutrální. Organizaci ve velkém podniku zvládá pomocí důmyslného systému řízení od objednávky, přes logistiku zboží až po expedici za pomoci vlastního programu WinTree®. Posledním navštíveným podnikem v tomto dnu byla společnost Vermeerderingstuinen Nederland BV, která se zaměřuje na prodej oček, roubů a podnoží profesionálním ovocným a okrasným školkařům.


Třetí den exkurze školkaři navštívili školku Hoogeveen Plants B.V., která se zabývá produkcí zejména popínavých rostlin a kontejnerové produkce rodu Heleborus, Agapanthus a okrasných trav a drobného ovoce. Jedná se o školku, pro kterou je velkou ambicí udržitelnost výroby rostlin, a čistě organické pěstovaní od mladých rostlin, až po finální produkty. Ve své výrobě používá recyklované materiály, biologickou ochranu a snaží se snižovat spotřebu rašeliny v substrátech. Cílem školky je do roku 2030 produkovat rostliny CO2 neutrálně. Ve školce mohli školkaři vidět automatizaci ve skleníkové produkci popínavých rostlin.


Jako poslední zastávka byla mezinárodní zahradnická výstava Floriade EXPO 2022 v Almere. Výstava je zaměřena na téma „Growing green cities“, kde se uplatňují technologie a principy vedoucí ke zmírňování negativních dopadů klimatické změny. Na výstavě bylo možné obdivovat nejenom novinky v sortimentech rostlin a jejich použití, ale i nejnovější inovativní technologie v ochraně přírody, zadržování vody, od zemědělství až po stavitelství. 

Ing. Jana Burgová, Ph.D., Ing. Václav Hurt, Ph.D., Irena Drobiličová

Svaz školkařů České republiky, z.s
Tel.: + 420 603 259 771
info@svaz-skolkaru.cz
www.svaz-skolkaru.cz 
www.zelena-burza.cz 
Korespondenční adresa:
Pražská 1827/66, 678 01 Blansko
Sídlo: Wolkerova 37/17, 779 00 Olomouc

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz