SVS zmírňuje mimořádná veterinární opatření v souvislosti s brazilským masem

InfoZprávyZemědělstvíŽivočisná výroba vloženo: 01. 06. 2017


V Praze dne 31. 5.2017 - Státní veterinární správa (SVS) s platností od 1. června 2017 zmírňuje mimořádná veterinární opatření zavedená začátkem května pro zásilky živočišných produktů původem z Brazílie. Povinné vyšetření prokazující zdravotní nezávadnost budou nyní muset mít pouze všechny zásilky drůbežího masa a polotovarů z drůbežího masa. Dosud se tato povinnost vztahovala na všechny potraviny živočišného původu z Brazílie. Povinnost hlásit příchod všech zásilek živočišných potravin brazilského původu trvá i nadále. Změna nařízení je dostupná na úřední desce SVS.

Od zavedení mimořádných veterinárních opatření, k němuž došlo 9. května, nahlásili příjemci v České republice příchod celkem 87 zásilek zboží živočišného původu v celkovém množství 555 tun. Kontrol brazilských potravin bylo v tomto období provedeno celkem 11. Při nich bylo zkontrolováno 222 tun potravin (196 tun drůbeží polotovary, 25 tuny drůbeží maso, 0,8 tuny hovězí, 0,4 tun koňské). Všechny tyto zásilky jsou uvolňovány do prodeje až poté, co příjemce SVS doloží doklad o jeho zdravotní nezávadnosti na základě vyšetření v akreditované laboratoři. Minimálním požadavkem je průkazná nepřítomnost salmonel. Neplnění vydaných opatření zatím nebylo zjištěno.

Z dosavadních hlášení a kontrol vyplývá, že drůbeží maso a především polotovary z drůbežího masa představují naprostou většinu zboží z Brazílie přicházejících do ČR. Podíl ostatních druhů masa a dalších živočišných produktů je proti tomu relativně velmi malý a nejsou u nich zjišťovány vážnější problémy. Všechny zjištěné závady spočívající především v obsahu nebezpečných salmonel se týkaly výhradně drůbežího masa a polotovarů z drůbežího masa. „Z těchto důvodů jsme se rozhodli rozsah mimořádných veterinárních opatření zmírnit a povinnost vyšetřovat každou zásilku zachovat pouze u drůbežího masa a polotovarů z drůbežího masa,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Při vstupu zboží z Brazílie se v současnosti na hranicích EU dokumentačně kontroluje veškeré zboží. Pětina zásilek je laboratorně testována na salmonelu. Do poloviny května bylo provedeno 2 800 kontrol a 605 laboratorních vyšetření. Vráceno zpět do Brazílie bylo 49 zásilek, z toho 33 pro nález salmonel, ostatní z důvodu jiných nevyhovujících zjištění.

Od okamžiku oznámení mimořádné situace v druhé polovině března zintenzivnila SVS kontroly brazilských potravin. Každá kontrolovaná zásilka byla vyšetřovaná laboratorně a pozastavena až do okamžiku oznámení výsledku laboratorního vyšetření. Zásilkám ze závodů dotčených kauzou bylo zakázáno uvádění na český trh. Bylo pozastaveno 910 tun masa nebo masných polotovarů. V několika zásilkách drůbežích surovin o celkové hmotnosti 81 tun byly při vyšetřování zjištěny salmonely. U bezmála 25 tun drůbežího masa byl zjištěn vyšší obsah vody. Zpět odesilateli byla vrácena zásilka 77 tun krůtích jater s pepřem, neboť pocházela z jednoho ze „zakázaných“ závodů.

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
E: mluvci@svscr.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz