Trumpovy výhrůžky Íránu tlačí cenu ropy vzhůru

InfoKomodityBurzovní zpravodajstvíRopa vloženo: 27. 06. 2018


Ceny ropy vzrostly ve středu po technickém přerušení dodávky z Kanady. Dalším faktorem růstu této suroviny je oznámení administrativy USA o zákazu dovozu íránské ropy od letošního listopadu. Nejistota ohledně vývozu z Libye rovněž podpořila cenu suroviny, uvedli obchodníci.

Cena ropy Brent vzrostla o 61 centů, což je o 0,8 procenta, na 76,92 USD za barel v 06:50 GMT. Spojené státy požadovaly, aby všechny země zastavily dovozy íránské ropy od listopadu, oznámil úředník ministerstva zahraničí.

Ropné trhy nereagovaly bezprostředním růstem na tlak Washingtonu, jelikož se tento krok očekával. Navíc největší exportér Saúdské Arábie plánuje zvýšit produkci, aby vykompenzoval tento výpadek.

„Je velmi nepravděpodobné, že se Spojeným státům podaří ukončit prodej íránské ropy v tomto časovém rozvrhu, avšak výpadek, který tento krok způsobí, by mohl v listopadu být 700 000 barelů denně – dalšíh faktor ovlivňující růst této komodity, "uvedla poradenská společnost Eurasia Group.

Během posledního kola sankcí, které skončily v roce 2016, několik asijských zemí obdrželo výjimky, což jim dovoluje pokračovat v dovozu z Íránu. Tentokrát Washington naznačil, že již není ochoten udělit výjimky.

A zatímco Tokio a Soul ve středu oznámily, že stále doufají v obdržení výjimek, japonští a jihokorejští kupci již začali na danou situaci reagovat. V Libyi boj o moc mezi oficiální vládou a povstalci vyvolává nejasnosti, kdo bude kontrolovat vývoz ropy v zemi, i když v úterý ropné přístavy Harigy a Zueitiny ve východní Libyi fungovaly normálně.

V severní Americe došlo k technickému výpadku v kanadské společnosti Syncrude, která zablokovala dodávku 350 000 barelů ropy denně, přičemž opravy by měly trvat nejméně do července. Stephen Innes z futures brokerage OANDA uvedl, že výpadek přispěl k většímu čerpání zásob ropy v USA.

Americký ropný institut (API) v úterý oznámil snížení zásob zásob ropy o 9,2 milionu barelů v týdnu od 22. června na 421,4 milionu barelů.

„Snažíme se vyloučit přerušení dodávek.“ Uvedla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Největší vývozce a de facto vůdce OPEC Saúdská Arábie plánuje v červenci těžit rekordních 11 milionů barelů denně. Přesto francouzská banka BNP Paribas uvedla, že „dohoda o zvýšení produkce stále ponechává některá výrobní omezení, což omezuje schopnost trhu obnovit zásoby".

„Vezmeme-li v úvahu budoucí ztráty dodávek z Íránu a rizika dodávek ve Venezuele a Libyi, fundament vychází příznivě pro zvýšení cen ropy během příštích 6 měsíců navzdory rozhodnutí OPEC" uvedl BNP.


Vít Souček, analytik 27.6.18

Zdroj: Barchart.com, Investing.com, Bloomberg.com

NENECHTE SI UJÍT ŽÁDNOU Z NOVINEK, ANALÝZ A OBCHODNÍCH TIPŮ TÝMU PRIMSTOCK. SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU, TWITTERU A LINKEDIN

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz