V České republice byl poprvé v letošním roce potvrzen výskyt parazita svalovce u divokého prasete

InfoZprávyZemědělstvíŽivočisná výroba vloženo: 31. 08. 2017


V Praze dne 31. 8. 2017 - V České republice byla v tomto týdnu poprvé v letošním roce potvrzena přítomnost nebezpečného parazita svalovce (trichinella) u uloveného divokého prasete v Libereckém kraji. Tělo nakaženého zvířete bude zlikvidováno. Přítomnost trichinel u divočáka byla v tuzemsku zjištěna naposledy loni v prosinci. U domácích prasat se cizopasník dlouhodobě nevyskytuje. Státní veterinární správa (SVS) připomíná povinnost vyšetřovat všechnu ulovenou černou zvěř na výskyt trichinel.

Povinné parazitologické vyšetření na přítomnost trichinel provedené ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo 29. 8. 2017 přítomnost cizopasníka u zhruba 30kilogramového lončáka odloveného v katastrálním území Oldřichov v Hájích. Ulovený kus je bezpečně uložen a zabezpečen u lovce. V souladu s legislativou bude tělo zlikvidováno. Dotčené mysliveckému sdružení bude formou mimořádných veterinárních opatření mimo jiné stanovena tříměsíční pozorovací doba. Součástí bude také povinnost vyšetřovat na trichinelu kromě divokých prasat také další živočišné druhy vnímavé na tuto nákazu. K těm kromě domácích a divokých prasat patří například také lišky a jezevci. SVS o nálezu informovala Krajskou hygienickou stanici.
Svalovec je parazit vyvolávající u lidí onemocnění zvané trichinelóza. Z domácích zvířat parazituje nejvíce u prasat, psů, koček a koní. Z divokých zvířat jsou to především divoká prasata, drobní hlodavci, lišky, nutrie, tchoři, jezevci, vlci, medvědi, hyeny, lvi a leopardi, mořští savci aj. V našich podmínkách by nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy lidí mohlo být maso divočáka. Po pozření nedostatečně tepelně zpracovaného masa hrozí člověku nakažení, které může v krajním případě skončit smrtí. K posledním úmrtím na trichinelózu došlo u nás v  50.  letech 20. století.
Z výše uvedených důvodů jsou v Česku povinně na přítomnost svalovce vyšetřována všechna ulovená divoká prasata i na jatkách porážená prasata domácí a koně. V loňském roce bylo vyšetřeno bezmála 164 000 divokých prasat. Ve čtyřech případech skončilo vyšetření pozitivním nálezem (z toho v jednom se jednalo o divočáka dovezeného z Polska). K poslednímu potvrzenému případu došlo v prosinci 2016 také v Libereckém kraji. V letošním roce SVS zatím eviduje 107.000 vyšetřených prasat divokých z toho v Libereckém kraji 2018  kusů.
Vyšetření ulovených prasat divokých na přítomnost trichinel hradí stát. Stačí pouze vyplnit objednávku laboratorního vyšetření a odevzdat vzorek na některém z míst, která jsou uveřejněna na internetových stránkách SVS. Není tedy žádný důvod hazardovat se zdravím a vyšetřování masa ulovených divočáků podceňovat.

Petr Majer
zástupce tiskového mluvčího SVS

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz