Vodítka FDA (Food and Drug Administration) pro dovoz potravin do USA

InfoZprávyZahraničíPotravinářství vloženo: 26. 01. 2018


26.1.2018 - Dozorový orgán federální vlády USA Food and Drug Administration (FDA) dne 24. ledna 2018 vydal očekávaná vodítka pro dovozce a producenty potravin za účelem zajištění vybraných požadavků vyplývajících z legislativy upravující bezpečnost potravin (FSMA – Food Safety Modernization Act), neboť určité části této legislativy vstoupily v nedávné době v platnost.

Jedná se o sadu 5 vodítek, která formou dotazů a odpovědí osvětlují přístup FDA k níže uvedeným tématům:

    vodítka pro dovozce potravin a krmiv k provádění programů na ověření zahraničních dodavatelů (FSVP - Foreign Supplier Verification Program) se zaměřením na správné označování produktů a ochranu proti falšování; primárně zaměřeno na entity s právní subjektivitou v USA (např. partnery pro české vývozce či jejich dceřiné společnosti v USA) – níže odkaz:

    https://www.fda.gov/Food/GuidanceRegulation/GuidanceDocumentsRegulatoryInformation/ucm593060.htm

    vodítka pro „malé dovozce“ potravin a krmiv (definice malého dovozce dle americké legislativy obsažena ve vodítku) k provádění analýz rizik zajišťující, že dovážené potraviny a krmiva splňují minimální požadavky vyplývající z legislativy USA – odkaz:

    https://www.fda.gov/Food/GuidanceRegulation/GuidanceDocumentsRegulatoryInformation/ucm592998.htm

    vodítka pro určení stejné úrovně ochrany veřejného zdraví v případě dovážených potravina a krmiv při provádění programů na ověření zahraničních dodavatelů (FSVP - Foreign Supplier Verification Program) – odkaz:

    https://www.fda.gov/Food/GuidanceRegulation/GuidanceDocumentsRegulatoryInformation/ucm593007.htm

    vodítka pro producenty potravin k provádění analýz rizik a s tím spojených preventivních kontrol – zaměřeno primárně na producenty usazené v USA – odkaz:

    https://www.fda.gov/downloads/Food/GuidanceRegulation/GuidanceDocumentsRegulatoryInformation/UCM592660.pdf

    vodítka pro producenty potravin ohledně praktik FDA v případě (ne)vynucování vybraných regulatorních požadavků spojených s výrobními praktikami, analýzami rizik a preventivními kontrolami dle FSMA; FDA ve vodítku informuje o tom, že neplánuje kontrolovat určité praktiky, neboť jejich dodržování vyplývá z jiné legislativy – opět určeno primárně v USA usazeným výrobcům potravin a surovin – odkaz:

    https://www.fda.gov/Food/GuidanceRegulation/GuidanceDocumentsRegulatoryInformation/ucm590646.htm

FDA vydává tato právně nezávazná vodítka jako pomoc pro výrobce, vývozce, dovozce a prodejce k zajištění maximálně hladkého plnění požadavků vyplývající z postupné implementace FSMA. K výše uvedeným vodítkům je možné zaslat FDA případné připomínky, nicméně reakce se spíše očekává od subjektů usazených v USA po širší debatě odborné veřejnosti. Pro výrobce a vývozce ze zahraničí jde spíše o návod, co mohou očekávat od svých amerických partnerů při vývozu potravin a krmiv do USA.

V případě potřeby vysvětlení se mohou dovozci obrátit na zemědělského diplomata ČR ve Washingtonu.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz