Vyjádření AK ČR a ČMDU k šíření afrického moru prasat a ptačí chřipky

InfoZprávyAgrární komora ČRTiskové zprávy vloženo: 02. 12. 2022


1. 12. 2022 - Vyjádření Agrární komory České republiky a Českomoravské drůbežářské unie k výskytu vysoce nakažlivých virových onemocnění afrického moru prasat a ptačí chřipky na území České republiky. Více informací najdete v tiskových zprávách Státní veterinární správy k africkému moru prasat zde a ptačí chřipce zde.

“Po téměř pěti letech byl v České republice zaznamenán případ afrického moru prasat. Nákaza se objevila u prasete divokého, riziko přenosu do komerčních chovů je sice minimální, ale není vyloučené. Je proto třeba výskyt dalších případných nakažených prasat divokých monitorovat a soustředit se na odstřel a testování u ulovených i nalezených kusů. Přenos na člověka nehrozí a z hlediska bezpečnosti potravin se není čeho obávat. Africký mor prasat je nicméně mezi volně žijícími prasaty divokými vysoce nakažlivé virové onemocnění. Stavy divokých prasat se v posledních letech nedaří příliš regulovat. Zvíře bývá nakažlivé den až dva předtím, než se projeví příznaky. Vir se přenáší přímým kontaktem s nakaženým zvířetem i prostřednictvím produktů získaných z nakažených zvířat, jako jsou tepelně neošetřené vepřové maso a produkty z něj, neošetřené trofeje nebo zbytky lovu. K přenosu nákazy může dojít také kontaminovanými předměty a krmivem.

Po sedmi měsících se objevila také ptačí chřipka v českém komerčním chovu kachen. V podzimních měsících se riziko přenosu tohoto vysoce nakažlivého virového onemocnění drůbeže zvyšuje vzhledem k migrujícímu ptactvu. Náchylná je především vodní drůbež, jako jsou kachny nebo husy. Nákaza se projevuje dýchacími potížemi a ztrátou chuti. Zvířata hynou zpravidla v průběhu jednoho až dvou dnů. K přenosu dochází především trusem nemocných ptáků, který kontaminuje krmivo nebo vodní zdroje v chovech drůbeže.

Agrární komora České republiky důrazně doporučuje chovatelům prasat a drůbeže striktní dodržování zásad biologické bezpečnosti. Situaci sledujeme a konzultujeme vývoj se Státní veterinární správou a profesními svazy chovatelů. Současně je třeba říct, že chov prasat a drůbeže patří k nejohroženějším oborům zemědělské prvovýroby v České republice. Potýkají se s vysokými náklady, které se nedaří promítat do prodejních cen. Současně čelí nejistotě v souvislosti s plánovaným snížením národních dotačních podpor z letošních 5 miliard korun na 2,7 miliard korun v příštím roce a novým pravidlům v rámci nadcházející Společné zemědělské politiky EU,” říká prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

“Nákaza ptačí chřipky se nyní šíří v západní Evropě a po sedmi měsících byl zaznamenán první případ také v Česku. Jedná se o komerční velkochov kachen v obci Frahelž na Jindřichohradecku v Jihočeském kraji. Českomoravská drůbežářská unie apeluje na chovatele, aby dbali na dodržování zásad biologické bezpečnosti. To znamená například využívání jednorázových obleků v chovech drůbeže a vyšší spotřebu dezinfekčních prostředků. Je třeba také zamezit kontaktu krmiva a vody s volně žijícími ptáky, kteří mohou být zdrojem virové nákazy. Doporučujeme chovatelům uzavřít venkovní výběhy a přesunout drůbež do vnitřních prostor. To současně znamená pro chovatele další nárůst již tak vysokých nákladů, které ještě prohlubují nejistotu chovatelů v souvislosti s rozdělením zemědělských dotací v příštím roce. Stavy drůbeže v Evropě se kvůli šířící se nákaze ptačí chřipky snižují, což může ovlivnit budoucí cenový vývoj vajec a drůbežího masa pro spotřebitele. Je také nezbytné připomenout, že tepelnou úpravou masa a vajec a dodržením základních pravidel hygieny se vir spolehlivě likviduje,” říká předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2023 - AK ČR | vyroba-www.cz