Výzva pro veřejnost: včasné nahlášení požáru může zabránit velkým škodám

InfoZprávyLesnictví a myslivost vloženo: 03. 08. 2018


02.08.2018 | Autor: LČR - Vysoké teploty a extrémní sucho zvyšují riziko požárů, zvláště v lesích. Suché větve i podrosty se vznítí okamžitě. Stačí nedopalek cigarety nebo střep skleněné láhve, do kterého se opře slunce. Podnik Lesy České republiky vyčlenil 1,8 milionů korun na leteckou hlídkovou službu. Lesníci kontrolují porosty a varují před rozděláváním ohně i kouřením v lese a v jeho blízkosti.

V případě, že někdo zaznamená nebezpečné chování nebo oheň, je potřeba neprodleně kontaktovat hasiče, policii nebo lesníky. Riziko lesních požárů je v těchto horkých dnech velké, přesto je nezodpovědné chování lidí nejčastější příčinou vznícení lesa. „Pokud bude i nadále takové sucho, není vyloučené, že na jižní Moravě, na Třebíčsku i v dalších lokalitách požádáme státní správu o vydání dočasného zákazu vstupu do lesa,“ řekl Tomáš Pospíšil, pověřený vedením státního podniku Lesy ČR.

Ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR letos do konce července hořelo 110krát. Oheň poškodil 28 hektarů a způsobil škodu 2,6 milionů korun. Za celý rok 2016 podnik řešil 120 případů zahoření na 17,43 hektarech lesa. Škoda přesáhla 1,8 milionů korun. V loňském roce to bylo 126 případů na 27,33 hektarech se škodou 3,3 miliony korun. „Zatím největší letošní letní požár zachvátil tři hektary porostů ve Smrčku u Žumberku na Vysočině. Škodu odhadujeme na 92 tisíc korun,“ uvedl Jiří Smetana, vedoucí oddělení bezpečnosti práce a požární ochrany z Lesů ČR.

Lesníci ze státního podniku provádí pozemní hlídky a lesy monitorují i letadla. Pokud porost přece jen zahoří, krizový plán mají hasiči. „O spolupráci žádáme i veřejnost. Včasné nahlášení požáru může zabránit velkým škodám,“ pokračoval Tomáš Pospíšil.

Podle statistik patří nyní k nejohroženějším místům extrémně suché, turisty vyhledávané lokality, jako je například Třebíčsko, Znojemsko, Strážnicko, Prostějovsko, dále Hořicko, Děčínsko, Rumbursko a další místa. Více na www.intersucho.cz. Ohrožené jsou také lesy sousedící s poli, na nichž se nyní sklízí obilí, nebo jinak zemědělsky hospodaří, a lesy s větším množstvím kůrovcových souší.

V Hradci Králové 2. srpna 2018

Mgr. Eva Jouklová
Tisková mluvčí Lesů ČR, s. p.

Poznámky pro editory:

Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje více než 1,2 miliony hektarů lesního majetku, tedy šestinu plochy ČR a zhruba polovinu lesů v ČR. Pečuje o více než 39 tisíc kilometrů vodních toků, tedy přibližně o třetinu délky vodních toků a bystřin v ČR.
Lesy ČR jsou držiteli osvědčení v systému PEFC, a to na celé výměře spravovaného lesa. Uvedené osvědčení je dokladem, že LČR v lesích hospodaří v souladu se schválenými standardy trvale udržitelného hospodaření.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz