Zemědělské podniky významně investují do komunit ve svém okolí, kvůli změnám v dotacích mohou podpory klesnout

InfoZprávyAgrární komora ČRTiskové zprávy vloženo: 02. 08. 2022


Praha, 2. srpna 2022 – V souvislosti s novou dotační politikou vlády, proti které od ledna protestují zemědělci sdružení v Agrární komoře ČR a Zemědělském svazu ČR a která bude znamenat znatelný pokles dotačních příjmů pro střední zemědělce za současného výrazného navýšení nákladů, dojde k ekonomické nestabilitě řady zemědělských podniků. Farmáři budou muset přehodnotit výdaje, včetně investic do okolních komunit a spolků. Jak ukázal průzkum Zemědělského svazu ČR, jen za jejich členy se jedná o více než čtvrt miliardy korun investic.

„Zemědělské podniky jsou nositelé zaměstnanosti ve svých regionech. Kromě toho se již tradičně podílejí na rozvoji venkova, sportovním i kulturním životě obcí, budování infrastruktury a také podporují řadu spolků od myslivců, přes hasiče až po ochránce přírody. Částečně přitom nahrazují roli státu, protože investují do aktivit, na které se ze státního rozpočtu nedostává,“ vysvětluje předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Obce 101 mil. Kč
Sportovní kluby 20 mil. Kč
Dobrovolní hasiči 20 mil. Kč
Myslivci 52 mil. Kč
Ochrana přírody 43 mil. Kč
Ostatní spolky 27 mil. Kč
Celkem  263 mil. Kč

Podle již dříve zveřejněného průzkumu Agrární komory ČR vyplývá, že přibližně 60 procent zemědělských podniků plánuje v souvislosti s chystanými změnami dotací omezit zemědělskou produkci. „V takové situaci a za podmínky, že budou chtít dále podnikat, nezbyde jiná možnost než omezit zbytné výdaje. Podpora komunitního života obcí rozhodně nepatří mezi nezbytné náklady,“ doplňuje prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. 

Důvodem nevole produkčních zemědělců je plánovaný přesun zemědělských dotací k těm nejmenším podnikům. Česká republika chce jít vysoko nad rámec návrhu Evropské komise a místo doporučených 10 procent hodlá vyčlenit pro mikrofarmy bezprecedentních 23 procent. Plánované přerozdělení především poškodí tisíce středních zemědělců, kteří se věnují finančně a energeticky náročným činnostem, jako je chov zemědělských zvířat, pěstování brambor, ovoce či zeleniny. Omezí-li farmáři zemědělskou produkci, nutně to povede k dalšímu propadu naší potravinové soběstačnosti a zvýšení závislosti na dovozu. 

Více na www.vladni-agrohazard.cz.

* Údaje o průzkumu:
Průzkumu Zemědělského svazu ČR se zúčastnilo 108 zemědělských podniků z celé České republiky. Výpočet je abstrahován na všechny členy Zemědělského svazu ČR. Údaje vycházejí z reálných investic zemědělských podniků za rok 2021.

Kontakty pro média:

Barbora Pánková, tisková mluvčí, Agrární komora ČR, tel.: 721 306 431
e-mail: tiskove@akcr.cz, pankova@akcr.cz 
Vladimír Pícha, tiskový mluvčí, Zemědělský svaz ČR, tel.: 603 532 136
e-mail: picha@zscr.cz   
Lidija Erlebachová, Senior Consultant, Native PR, tel: 776 543 452
e-mail: lidija.erlebachova@nativepr.cz 

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz