Srbsko a také Bosna a Hercegovina zpřísňují opatření na ochranu před zavlečením slintavky a kulhavky

InfoKomodityZahraničí vloženo: 08. 04. 2025


Od 22. 1. 2025 platí v Srbsku „Vyhláška o zamezení zavlečení infekční slintavky a kulhavky“ a je zakázán dovoz a přeprava zásilek živých zvířat a potravin živočišného původu ze zemí s potvrzeným výskytem těchto nemocí nebo s podezřením na výskyt těchto nemocí.

Aktuálně se zákaz vztahuje na Německo, Maďarsko, Slovensko a dvě oblasti v Rakousku, které sousedí se Slovenskem a Maďarskem ale může se rozšiřovat podle toho, jak srbská veterinární správa nákazovou situaci vyhodnotí. 


Kompletní text vyhlášky je možné získat na stránkách Právně informačního systému Srbské republiky.


Podobné opatření platí od 1. 4. 2025 také v Bosně a Hercegovině.


Srbsko zároveň posílilo hraniční kontroly, kde se zaměřuje i na osobní přepravu a dodržování zákazu dovozu potravin živočišného původu. Na hranicích s Maďarskem bude prováděna desinfekce všech přijíždějících vozidel včetně osobních aut. Zároveň krizový štáb přijal rozhodnutí o posílení kontrol vnitrostátní přepravy zvířat a budou tvrdě postihovány přesuny, které nebudou opatřeny potřebnou dokumentací.


Čeští výrobci potravin, kteří vyvážejí do Srbska, musí počítat s tím, že Srbsko bude důsledně uplatňovat výše zmíněnou vyhlášku a pokud bude ve veterinárním osvědčení živočišná složka původem z Německa, Maďarska nebo Slovenska, tak tento výrobek nebude do Srbska vpuštěn.


Dovoz živých zvířat do Srbska z České republiky je zatím možný, ale zvířata musí mít kromě schváleného veterinárního certifikátu také potvrzení o testování na slintavku a kulhavku.


Srbsko má stále vysoký podíl hrubé přidané hodnoty zemědělské produkce na tvorbě HDP 

Podle informací portálu „e-Kapija“ a Statistického úřadu Srbska má Srbsko stále vysoký podíl hrubé přidané hodnoty (HPH) na hrubém domácím produktu (HDP). Za rok 2023 dosáhla HPH zemědělství 3 mld. EUR, což odpovídá 4 % HDP Srbska. V Evropské unii mají relativně vysoký podíl zemědělské produkce na HDP ještě Rumunsko (3,1 %) a Řecko (2,8 %). Evropské země s největšími absolutními příjmy ze zemědělské produkce jako jsou Holandsko, Francie, Itálie, Španělsko a Německo mají podíl HPH zemědělství na HDP výrazně nižší, protože jsou průmyslově vyspělejší. U Itálie je hodnota pod 1,8 % a u Německa jen 0,7 %.  


Pro Srbsko je zemědělství velmi důležité, protože výše uvedené hodnoty vytváří stále velké množství rodinných farem, což znamená velký podíl obyvatelstva, který je na zemědělské produkci závislý. Srbsko proto investuje do zemědělství formou různých dotací velké prostředky, které jsou určené k modernizaci produkce, ale mnohdy slouží také jako forma sociální politiky zvláště v případě dotací na produkci mléka, pěstování plodin a chov zvířat. V srbském rozpočtu je letos na zemědělství vyčleněno kolem 150 mld. dinárů (cca 1,28 mld. EUR), což je více než 7,5 % z celkového rozpočtu Srbska.


I v tomto roce Srbsko plánuje otevřít dotační programy na zemědělskou mechanizaci a vybavení farem, které by mohly být příležitostí pro zvýšení zájmu o nákup české mechanizace a zemědělských technologií. Velká většina toho, co se na srbském trhu nabízí, bude k vidění na Mezinárodním zemědělském veletrhu v Novém Sadu. Tento nejvýznamnější regionální zemědělský veletrh se letos bude konat v termínu 17. – 22.  května a české Ministerstvo zemědělství podpoří účast českých firem organizací národního stánku.

Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě, E-mail: vladimir.vana@mzv.gov.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde a názorový sloupek zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2025 - AK ČR | vyroba-www.cz